Olej kukurydziany – kompendium wiedzy

Kukurydza jest jedną z popularniejszych w Polsce roślin uprawnych, której dojrzałe kolby żółcą się na polach na przełomie kwietnia i października. Kukurydza to roślina, która od tysięcy lat znana była m.in. w Meksyku. Wyśmienicie smakuje ugotowana, zamarynowana. Wzbogaca smak wielu dań. Jednym z produktów jej pochodzenia jest olej z kiełków kukurydzy. Przedstawiamy krótkie kompendium wiedzy na temat tego oleju.

Jak pozyskuje się olej kukurydziany?

Olej z kiełków pszenicy wytłacza się na zimno z kukurydzianych zarodków (in. kiełków), które zostają oddzielone podczas przemiału ziaren. Proces tłoczenia na zimno zapewnia najlepsze właściwości olejku kukurydzianego.

Jak wygląd olej kukurydziany?

Olej wytłaczany z kukurydzy ma intensywnie pomarańczowy, a czasami nawet lekko zaczerwieniony odcień i jest dość gęsty. Rafinowana wersja tego oleju traci na intensywności koloru i ma złoty lub żółty odcień.

Co zawiera olej kukurydziany?

Właściwości olejku kukurydzianego to zasługa bogactwa nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 oraz omega-3. Olej kukurydziany bogaty jest w witaminę E, fitosterole, kwas linolowy, kwas olejowy, kwas palmitynowy, kwas stearynowy i wiele innych składników odżywczych.

Czy olej z kukurydzy nadaje się tylko do gotowania?

Olej kukurydziany wykorzystujemy głównie w kuchni, ponieważ nadaje bardzo dobrego smaku sałatom, surówkom i sosom, choć nie jest polecany do pieczenia i smażenia potraw. Jednak olej z kiełków kukurydzy to nie tylko olej spożywczy. Ma bardzo wiele właściwości leczniczych i pielęgnacyjnych, można stosować go także zewnętrznie.

Jakie właściwości ma olej kukurydziany?

Olej kukurydziany to bardzo dobre źródło składników odżywczych, dzięki którym działa odżywczo, łagodząco, pielęgnacyjnie, leczniczo – przeciwmiażdżycowo, a nawet przeciwnowotworowo. Świetnie sprawdza się w kosmetyce.

Do czego można używać tego oleju w pielęgnacji?

Bogaty w witaminę młodości olej kukurydziany świetnie sprawdzi się do odżywia skóry – wklepywany w nią bezpośrednio lub dodawany do kremów lub balsamów w celu ich wzbogacenia. Olej z kiełków kukurydzy to także świetna propozycja do olejowania włosów na sucho, na mokro lub w misce.